Apophis/Apep - A napot felfaló kígyó

Oly furcsa, hogy hány kultúrát foglalkoztatt már a világ végének fogalma. Vagy hogy mennyiszer tulajdonítják a káoszt és pusztulást egyes lényeknek.

A Skandinávoknál például az Óriás Farkas Fenrir, az Írek/Kelták-nál a Démonok Királya Bálor. Vagy ez esetben mostani alanyunk, a napot felfaló Apophis/Apep.

Eredete:
Sokan kezelik úgy, hogy csak létezik, ugyanis eredetéről nagyon keveset tudni.

Ám vannak elbeszélések arról, hogy Apophis/Apep eredetileg Rá/Ré köldökzsinórjából jött létre, mely sajnos egy ponton ütközőbe kerül.

Hisz Rának hivatalosan nincsenek szülei, így nem tudni, született-e, vagy csak létre jött, s ami csak létre jött annak nincsen köldöksínorja.

Viszont ha tartjuk magunkat a köldökzsinórhoz. Akkor egy ponton Apophis/Apep és Rá/Ré vér rokonságban állnak. Ez lehet akár sima testvériség, vagy akár mivel egy testen voltak csak a köldökzsinór lecsatlakozot, akár ikrek, vagy sziámi ikrek, de ezek csak feltételezések. Mondjuk logikus, hogy egy hosszú zsinórból jöjjön létre egy kígyó, de ismerjük milyen a mitológia.

Külseje:
Apophis/Apep legtöbb ábrázolásban mindig egy kígyóként van ábrázolva, de a kígyó ábrázolás is eltérő. Valahol egy sima kígyóként mutatják, valahol pedig egy Kobra alakjában jelenik meg.

Hosszúsága viszont szintén eltérő, de ami biztos nem kicsi, de nem is oly nagy mint a Világ Kígyó a Skandinávoknál.

Célja:
Apophis/Apep egyetlen célja mely folyton fel volt jegyezve, az nem volt más mint Rá/Ré isten napbárkájának teljes bekebelezése, hogy a világra soha nem süssön újra a nappali fény. Mely pusztulást és káoszt hozz a világra.

Minden éjszaka mikor a Rá/Ré elhagyja a horizontot, az éjszakai időt a Duat vizén hajózza végig. A Duat az egyiptomiak alvilága.

Ebben a vízben él Apophis/Apep, ki minden alkalommal mikor Rá/Ré a területén hajózik, meg próbálja csónakját az istennel együtt bekebelezni.

Voltak alkalmak mikor más istenek is segítették Rá/Rét ebben a harcában, de mindig mikor másnap a nap felkelt, minden halandó tudta, hogy Apophis/Apep elbukott.

Ám voltak alkalmak mikor a kígyó győzedelmeskedett, ilyenkor ezt az emberek akkor pillanthatják meg, mikor is a napot eltakarta a hold, vagyis nap fogyatkozás volt.

Ám minden ilyen után, Rá/Ré kiszabadult a kígyóból és folytatta küldetését.

Képessége:
Hatalmas fizimiskája és mérgező nyála/köpete mellet, Apophis/Apep-nak pár képessége volt csak. Az egyik, hogy csak is istenek és azok fegyverei tudták megsebezni, csak kárt tenni benne.

Továbbá bénító tekintette, mely akár magát Rá/Ré bárkáját is képes volt megállítani. Továbbá gyomra is oly nagy volt, hogy akár a Nilus vízét is képes volt ki inni.

A másik pedig a halhatatlansága, ugyanis akárhányszor legyőzték, Apophis/Apep soha sem tudott meghalni, egyik isten keze által sem.

Szimbolikája:
Mit is szimbolizálhat egy hatalmas kígyó, ki felfalná a napot?

Nem mást mint a pusztulást és a káoszt magát. Így nem is csoda, hogy ugyan sokan elítélték Apophis/Apep-et. Voltak azért csodálói is, kik győzelméért küzdöttek s imádkoztak, noha jelképesen. Bár ez is kérdés, hisz nincs élő ember ki cáfolja, vagy bizonyitsa ezt.

Vannak kik azt mondjak "- Az Ókorban nem létezet anarchizmus." mely teljes mértékben igaz, hisz mint fogalom nem létezet, de maga az emberek logikája igenis létezett. Valakik azt állítják, nem is voltak Apophis/Apep-nak hívei, holot még a mai világunkban is láttunk, furcsábbnál furcsább, és rosszabbnál rosszabb hívőket.

A Káosz ahogy a Rend is, létezet mikor a világ létre jött s az ember megjelent, s létezni fog, mig az ember e földet járja. Hísz az egyik soha sem létezhet a másik nélkül.

Érdekességek:
Egyetlen egy nagyobb érdekesség, melyet fel lehetne hozni, az onnan ered mikor is, Sekhmet volt segítője Rá/Ré-nek. Ugyanis innentől eredeztethető az a mítosz, miszerint a kígyók elleni legjobb állat, nem más mint a macskafélék.

Mely fel is veti az Egyiptomiak két állat felé való viszonyulását, ugyanis míg a macska egy szent állat az egyiptomiaknál, a kígyó pedig pont egy rossz ómennak is tartják.

Végszó:
A káosz és pusztulás hírnöke, ki csak egy újabb világok pusztítója, oly sok kortársa mellet, mégis talán maga a szimbolikája az mely még életben tudja tartani a mítoszát.

Hisz mi választja el a szabadságot az anarchiától? Ezt mindenki döntse el maga

- V. Blackhand

Főnixmadár - Az Újjászületés jelképe

A Főnixmadár egy újabb szép példánya a mitológiának, hisz nem egy helyen bukkant fel, noha sok helyen csak említve. Hisz ismerték az Egyiptomiak mint a Benu (Ahonnan a lény maga származik) a Görögök mint Phoinix (Ahonnan később az Angol Phoenix és a Főnix név ragadt rá) és a Kínaiak mint Feng-Huang, mely már azt is elárulja, hogy ez a lény bejárta a világot rendesen.

Eredet:
A Történelem és az irományok szerint, első hivatalos dokumentáció a Főnixről, az az ókori Egyiptomban található. Ugyanis azt tartották, hogy a Főnix kit ott Benunak hívtak, volt az indítója a teremtésnek, ugyanis mikor a Benu egy könnyet hullajtott, annak cseppjéből elkezdett a teremtés kialakulni. Hogy a Benu élete, hogyan folytatódott, arról nincsenek konkrét feljegyzések, annyit lehet tudni, hogy ha meghal akkor azt mindig az Egyiptomi Rá a Napisten kultuszának városában tette Héliopoliszban.

Megjelenése:
A Főnix mivel egy elterjedt teremtény, így a külseje sem lehet tökéletesen behatárolni. Ugyanis az Egyiptomiaknál, Gólya vagy Gém madár alakjában mutatják. Míg a Görögök és a Rómaiaknál, Sas vagy Páva alakban jelent meg. Míg Kínában Páva vagy Fácán alakban. S ezen alakok mellet, kontinensenként és vallásonként változtak tollazatuk. A Görög és Római nép Vörös és Arany színben számolt be róla. A Kínaiak pedig sokkal színesebb tollazatról számoltak be.

Élettartama:
A Főnix élettartama eltérő, hisz valahol azt mondják 500 körül, valahol azt mesélik 1461, valahol pedig 15.294 (Akkor már jóval az ókor előtt is létezett.)

Érdekesség:
- A Főnix angol neve a Phoenix eredetileg nemtelen név, így esélyes, hogy mivel a Főnix igazából saját hamvából születik újjá, mely miatt nem kell tojást raknia, így nemtelen állat.

- A Főnix jelképezheti akár magát Rát, a napot aki minden nap reggelén újra szítja lángjait, hogy beragyogja a földet, hogy utána alkonyát követően kialudjanak lángjai.

Teóriám:
Szerintem a Főnix egyetlen egy példánya a fajának. Ha szaporodna akkor az ég tele lenne vele. De akkor mivel magyarázzuk, hogy sok helyen látták? Kérdezd meg magadtól, hogy te mit tennél, ha öreg korodra, mikor meghalsz a hamvadból egy bébi születik ki, aki tudja (vagy nem) hogy milyen volt az élete? Újra élnéd ugyan azt, vagy kipróbálnál valami mást?

(Írtam egy sztorit, amiben egy ókori ember Vámpír lesz, és egészen 1800-as évekig létezett, de az alatt az idő alatt, minden korszakban megtalálható volt, a Keresztes hadjáratokban, a Viking portyákkor, minden egyes alkalommal, más névvel egy másik életet próbálva élni. Mely alatt lassan azt is elfelejtette, ki volt valójában. Csak onnan emlékezve, hogy minden életének történetét feljegyezte.)

Végszó:
A Főnix talán az egyik ha nem a legcsodálatosabb lény, hisz képes arra, mire az ember, s más állat soha sem. Az újjászületés, a csoda melyre annyi ember vágyik.

Jelképezheti a madár az életet, hisz hol egy emberi élet kihuny, aközben vagy 10 másik életet kaphat, szimbolizálhatja akár magát a lélekvándorlást, hisz ö maga saját magának utódja, s apja egyben.

- V. Blackhand

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el